Ul. Stefana Czarnieckiego 13
53-650 Wrocław

71 740 50 04
kontakt@biuroksiegowe.wroclaw.pl

Pn - Pt 8.00 - 16.00
Weekend nieczynne

Aktualności

Rejestrowanie przedsiębiorstwa

Rejestrowanie przedsiębiorstwa. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Opublikowano: 04 kwietnia 2022

Każdego miesiąca powstaje w Polsce około 30 tysięcy nowych przedsiębiorstw. W zdecydowanej większości są to jednoosobowe działalności gospodarcze. Założenie takiej firmy nie jest sprawą trudną. Wystarcz przedstawić kilka stosownych wniosków. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać przed zarejestrowaniem firmy.

Rejestracja firmy – forma podatkowa

To podstawowa kwestia, którą należy rozstrzygnąć przy zakładaniu własnej firmy. W Polsce istnieje kilka form prowadzenia działalności. Różnią się one nie tylko formalnościami, które należy załatwić przy rejestracji, ale również kwestiami finansowymi i organizacyjnymi. Tym samym, przedsiębiorca musi zdecydować, czy zamierza działać w oparciu o jednoosobową działalność gospodarczą, czy w ramach spółki.

Tych drugich jest kilka typów. Zaliczamy do nich między innymi spółki cywilne, kapitałowe oraz osobowe. W wielu przypadkach wybór będzie ograniczony tylko do dwóch czy trzech rodzajów – na przykład ze względu na charakter prowadzonej działalności, wielkość przedsiębiorstwa lub relacje właścicielskie.

Nowa firma – wybór formy opodatkowania

To równie istotna kwestia, co wybór formy prawnej. Także w tym przypadku, należy dokładnie zastanowić się nad wyborem odpowiedniego rozwiązania – będzie miało ono ogromny wpływ na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa, a także wysokość płaconych podatków.

Przy rejestracji firmy, przyszli przedsiębiorcy mają do wyboru trzy możliwości formy opodatkowania. Są to między innymi zasady ogólne – najpopularniejsza forma opodatkowania. Polega ona na tym, że przedsiębiorcy płacą podatek uzależniony od wysokości osiąganych dochodów, a przepisy prawne wyróżniają dwie stawki 17% i 32%. Inną opcjami są podatek liniowy (stawka podatku wynosi 19%) oraz podatek ryczałtowy.

Formalności przy rejestracji firmy

Po podjęciu pierwszych kluczowych decyzji, dotyczących form prowadzenia działalności i opodatkowania, przyszedł czas na złożenie stosownych dokumentów. Wśród nich jest między innymi CEIDG-1, czyli wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dzięki temu przedsiębiorstwo otrzyma NIP i REGON, a przedsiębiorca zarejestrowany zostanie w ZUS.

Dalej wypełnić należy również druk VAT-R, jeśli chcemy aby prowadzona przez nas firma była płatnikiem VAT. W przypadku niektórych branż (np. gastronomii) konieczne będzie również złożenie wniosków do takich organów jak Sanepid czy Państwowej Inspekcji Pracy. Po złożeniu tych dokumentów można ubiegać się o założenie rachunku bankowego przedsiębiorstwa.