Ul. Stefana Czarnieckiego 13
53-650 Wrocław

71 740 50 04
kontakt@biuroksiegowe.wroclaw.pl

Pn - Pt 8.00 - 16.00
Weekend nieczynne

Aktualności

Przekształcenie firmy w spółkę - co musisz wiedzieć

Przekształcenie firmy w spółkę – co musisz wiedzieć

Opublikowano: 21 marca 2022

Czeka Cię przekształcenie firmy? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc. Ciągłe zmiany prawne i rozwój własnej działalności gospodarczej niejednokrotnie sprawiają, że szukasz sposobu na wdrożenie zmian mających na celu ulepszenie i wdrożenie większych możliwości rozwoju firmy. Istnieje kilka sposobów, które ułatwią ci przejście tego procesu.

Przekształcenie firmy z jednoosobowej działalności gospodarczej

Decydując się na przekształcenie dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej może być motywowane kilkoma powodami. Jednym z nich jest chęć rozwoju firmy i zwiększenia jej dochodów, innym może być przekazanie firmy w kolejne ręce, które przejmą odpowiedzialność za podejmowanie głównych decyzji lub chęć obniżenia ponoszonych kosztów z tytułu opłaconych składek ZUS. Ze względu na złożoność procederu, warto zaufać specjalistom, którzy pomogą podjąć wszelkie niezbędne kroki prowadzące do przekształcenia. Od kilkunastu lat zmiana minimalnego kapitału zakładowego z 50 000 tyś. na 5 000 tyś. złotych spowodowała, że wielu przedsiębiorców zaczęło zastanawiać się nad możliwości przekształcenia dotychczas prowadzonej firmy. Zanim zdecydujesz się na podjęcie działań, sprawdź jak wyglądają poszczególne etapy zmian formalnych w przedsiębiorstwie.

Poszczególne etapy przekształcenia firmy

Jeżeli chcesz podjąć się przekształcenia prowadzonej działalności gospodarczej, dobrą praktyką będzie zaufanie księgowemu lub powierzenie całego procesu profesjonalistom z biura rachunkowego. Ze względu na złożoność procesu, samodzielne przygotowanie dokumentacji będzie pracochłonne oraz może doprowadzi do popełnienia kilku błędów, które będą rzutować na finalizację sprawy. W pierwszej kolejności należy sporządzić dokładny plan przekształcenia działalności niosąc pod uwagę koszty, kapitał zakładowy. Niezbędny do tego będzie dokładny bilans majątkowy połączony z wyceną. Warto zaznaczyć, że im wyższy kapitał zakładowy, tym większe możliwości i wiarygodność późniejszej spółki.

Nowoczesne opcje dla przedsiębiorców

Wiele urzędowych spraw w tym założenie spółki można obecnie zrobić droga internetową. Jest to opcja, która zdecydowanie ułatwia przejście wszelkich formalności i wykonanie czynności samodzielnie. Jest jednak jeden haczyk, na który warto zwrócić uwagę. Aby dokonać przekształcenia drogą internetową należy zamknąć dotychczasową działalność gospodarczą i utworzyć zupełnie nową spółkę. Takie działanie sprawi, że twoja dotychczasowa historia firmy zostanie wymazana a ty będziesz musiał tworzyć ją od zera.