Ul. Stefana Czarnieckiego 13
53-650 Wrocław

71 740 50 04
kontakt@biuroksiegowe.wroclaw.pl

Pn - Pt 8.00 - 16.00
Weekend nieczynne

Aktualności

Działalność a spółka - jakie są różnice

Działalność a spółka – jakie są różnice?

Opublikowano: 28 marca 2022

Coraz większa liczba osób decyduje się na pracowanie na własny rachunek. Nowi na rynku przedsiębiorcy jeszcze przed podpisaniem pierwszego kontraktu muszą zmierzyć się z wyzwaniami natury formalnej. Przede wszystkim trzeba podjąć decyzję o charakterze prawnym. Można zdecydować się na założenie spółki lub działalności gospodarczej.

Spis treści:

  1. Pierwszy krok
  2. Regularne rozliczenia
  3. W zależności od preferencji

Pierwszy krok

Niezależnie od naszego wyboru, musimy zarejestrować firmę w odpowiednich miejscach. Jeżeli chodzi o działalność gospodarczą, to nie powinieneś mieć z tym większego problemu. Wystarczy złożyć wniosek w urzędzie miasta poprzez wpis do rejestru CEiDG i gotowe! Dużo więcej formalności potrzeba przy okazji zakładania spółki. Należy najpierw spisać umowę u notariusza, a następnie zgłosić spółkę do Krajowego Rejestru Sądownictwa. Jak widać koszty w porównaniu do działalności gospodarczej są znacznie wyższe na samym początku. Warto również wspomnieć, że spółka wymaga wniesienia kapitału wynoszącego przynajmniej 5 tysięcy złotych. Można dokonać rejestracji spółki przez internet, aczkolwiek umowa spółki posiada wtedy wyłącznie podstawowe elementy.

Regularne rozliczenia

Przy okazji zarządzania działalnością lub spółką trzeba zwracać szczególną uwagę na finanse. Działalność gospodarcza, szczególnie bardzo popularny jednoosobowy model, charakteryzuje się elastycznością pomiędzy kontem firmowym, a prywatnym. Spółka nie daje takich możliwości – każda płatność czy transakcja musi być rejestrowana i nie możemy według naszego widzimisię przelewać pieniędzy z kont firmowych na prywatne. Księgowość, a przynajmniej jej regularne opłacenie, także wypada na korzyść działalności gospodarczej. W jej przypadku musimy na to przeznaczyć około 200 złotych miesięcznie, natomiast w przypadku spółki stawki zaczynają się od 500 złotych. Coraz więcej osób decyduje się jednak na zakładanie spółki ze względu na bardzo preferencyjne stawki ZUS, które po dwóch latach prowadzenia działalności rosną do niebotycznych rozmiarów.

W zależności od preferencji

Wybór pomiędzy działalnością a spółką to kwestia indywidualna, poparta własnymi argumentami. Freelancerzy wykonujący pojedyncze zlecenia dla swoich klientów z pewnością chętniej wybiorą jednoosobową działalność gospodarczą, która nie wymaga przez pierwsze dwa lata dużych nakładów finansowych. Bardziej rozbudowane firmy zdecydowanie lepiej odnajdą się pod każdym kątem w ramach spółki, w której zdecydowanie łatwiej uzyskać duże kredyty finansowe oraz zatrudniać większą liczbę pracowników.