Ul. Stefana Czarnieckiego 13
53-650 Wrocław

71 740 50 04
kontakt@biuroksiegowe.wroclaw.pl

Pn - Pt 8.00 - 16.00
Weekend nieczynne

Aktualności

Co wchodzi w skład controllingu

Co wchodzi w skład controllingu?

Opublikowano: 23 lutego 2022

Z roku na rok rośnie zainteresowanie polskich firm controllingiem. Usługa, która jest niesamowicie popularna w krajach o większej kulturze biznesowej, zyskuje coraz więcej popularność również u nas z jednego prostego powodu – odpowiednio wdrożona znacząco podnosi wydajność całego przedsiębiorstwa. Zobacz, czym jest controlling i co wchodzi w jego skład?

Czym jest controlling?

Controlling często definiowany jest jako nowa funkcja zarządzania przedsiębiorstwem. Nie jest to precyzyjne stwierdzenie, ponieważ w rzeczywistość controlling obejmuje zdecydowanie więcej obszarów działalności firmy, niż tylko zarządzanie.  Istotne są również takie funkcje jak planowanie, kontrola procesów czy analiza. 

Głównym zadaniem controllingu jest, aby wdrożone działania przyczyniły się do rozwoju całej organizacji. Dotyczy to zarówno generowanych zysków, jak i samego funkcjonowania firmy oraz zatrudnionych w niej pracowników. 

Co istotne, controlling powinien istnieć nie tylko w dużych organizacjach i rozbudowanych korporacjach. Niektóre elementy tej koncepcji powinny wdrożyć również średnie, a nawet mały firmy – w końcu w każdej z nich wyznaczane są cele.

Controlling – co wchodzi w skład?

Podstawowym celem controllingu jest wsparcie firmy w utrzymaniu zdolności finansowej. Do jego realizacji wykorzystuje się różne narzędzia oraz techniki, bazujące przede wszystkim na analizie danych. Te dotyczą nie tylko finansów, ale również wydatków działu marketingu, wyników osiąganych przez handlowców, czy też wydajności produkcji.

Sam zakres prowadzonej kontroli jest więc mocno uzależniony od wielkości danego przedsiębiorstwa, a także jego charakterystyki – branży, sytuacji finansowej oraz struktury. W niektórych przedsiębiorstwach istotna będzie bieżąca analiza raportów finansowych, a w innych prognozowanie realizacji celów.

Elementy controllingu Centrum Europartner

W Centrum Europartner oferujemy naszym klientom możliwość wdrożenia controllingu w ich firmie. Zakres wykonywanych przez nas czynności jest bardzo szeroki. Zapewniamy między innymi wsparcie przy finansowaniu przedsięwzięć inwestycyjnych – dotyczy to zarówno pozyskiwania środków z zasobów organizacji, jak i wsparcie zewnętrzne.

Dbamy również o płynność finansową przedsiębiorstw. Wykorzystujemy do tego narzędzia pozwalające na bieżąco monitorować odchylania w budżecie, a także techniki pozwalające na skuteczniejsze sterowanie zasobami i środkami finansowymi.

Oprócz tego, przygotowujemy również raporty i sprawozdania dla zarządzających, kalkulacje oraz prognozy potencjalnych zysków.