
Proces zatrudnienia pracownika – jak to właściwie wygląda?
Opublikowano: 03 grudnia 2021
Zatrudnienie pracownika – to nie może być zbyt skomplikowane. Ogłoszenie na portalu, telefon od zainteresowanego, rozmowa z kandydatem i podpisanie umowy. Z grubsza tak to właśnie wygląda. Jednak jeśli przyjrzymy się sprawie uważniej, okaże się, że proces zatrudnienia pracownika nie jest do końca taki prosty. Na czym zatem polega?
Od ogłoszenia do potwierdzenia, czyli droga rekrutacji w skrócie
Na początek warto wspomnieć o tym, że istnieją dwie drogi poszukiwania właściwego na dane stanowisko pracownika. Pierwsza z nich, określana mianem wewnętrznej, zakłada wyłonienie kandydata spośród już zatrudnionych w firmie osób. Mówimy wtedy o przesunięciu na inne stanowisko lub awansie danej osoby. My jednak zajmiemy się dziś drugą, spotykaną każdego dnia między innymi na portalach internetowych, czyli rekrutacją zewnętrzną.
W celu przeprowadzenia rekrutacji zewnętrznej należy przygotować odpowiednie ogłoszenie dla potencjalnych zainteresowanych i dokładny opis oferowanego stanowiska, który przekażemy specjaliście do spraw rekrutacji. Na jego podstawie rekruter wyłoni kandydatów spełniających oczekiwania pracodawcy, który, po rozmowie kwalifikacyjnej, podejmie decyzję o zawarciu współpracy z wybranym przez siebie szczęśliwcem. I tu dla nowo zatrudnionego zmartwienia się kończą, a na scenę wychodzi obeznana we wszelkich regulacjach kadrowa.
Zatrudnienie pracownika, czyli niezbędna papierologia
Gdy decyzja o zatrudnieniu została już podjęta, należy przystąpić do gromadzenia wymaganej dokumentacji. Założenie teczki personalnej dla nowego pracownika to niezbędny etap całego procesu. Muszą się w niej znaleźć wszelkie dokumenty umożliwiające zawarcie umowy, podanie kompletu danych do urzędu skarbowego czy ZUS-u. Zależnie od stanowiska i charakteru pracy wymagane są także właściwe badania lekarskie, na które pracodawca kieruje nowego podwładnego oraz szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
W niektórych firmach, poza standardowymi określonymi w kodeksie pracy dokumentami, istnieją także dokumenty wewnętrzne, które mogą zobowiązywać pracownika do zachowania tajemnicy na temat prowadzonych w firmie działań, zakazujące konkurencji między współpracownikami, czy zobowiązania do ponoszenia odpowiedzialności za powierzone mienie.
Usługi kadrowe Wrocław, czyli zatrudnienie z pomocą z zewnątrz
Tak jak korzysta się z pomocy samodzielnych biur rachunkowych, tak samo można korzystać ze wsparcia specjalistów do spraw rekrutacji, kadr i płac. Oddając w ręce doświadczonego personelu, który oferuje usługi kadrowe Wrocław, każdy przyjmujący nowy personel do swojej firmy przedsiębiorca, może być pewien, że wszelkie obowiązki i określone prawnie dokumenty zostaną wypełnione.